26 Nisan 2016 Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Örnekleri

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 583 makalesi bulunuyor.
 • 26 Nisan 2016
 • 14.732 kez görüntülendi.

Web sitemizden mektup nasıl yazılır konusu hakkında geniş bilgiler alabilir ve mektup örnekleri ile hazır mektuplardan faydalanabilirsiniz.

 

Bir zamanlar sevdiğinden sevdiğine giden, sevdiğinin mührüyle mühürlenmiş, içindekileri ancak karşı tarafın anlayabileceği bir iletişim arası vardı. Bir zamanlar diyorum çünkü resmi kurumlarda kullanılan mektuplaşma haricinde pek kullanılmıyor artık.

En son yazdığım mektubu hatırlıyorum çok küçüktüm ilkokulda. Öğretmen en sevdiğiniz uzaktaki birine mektup yazın demişti. Kimisi askerdeki abisine kimis, dayısına, halasına… Asıl öğretmenin öğretmek istediği bir şey vardı unutulmaya yüz tutmuş mektupları yeniden canlandırmak, unutmayı önlemek. Yani mektup nasıl yazılır onu öğretmeye çalışıyordu.

 

Artık mektubun yerini bilindiği gibi teknolojik iletişim araçları olan e-posta, telefon ya da internetteki diğer erişim araçları aldı.
Madem bu kadar eskide kaldı, madem kullanan yok ben mektup yazmayı neden öğrenmeliyim diye soruyor olabilirsiniz. Kişiler arasında kullanılmasa da kurumlar arasında hala kullanıldığını söylemiştik. Ancak sadece bu değildir sebep tarihimize damga vurmuş bu gerçeğimizi unutmamak gerekir. Mektup kardeşliği deyimini unutmamak gerekir ki şimdilerin kıymetini daha iyi anlayalım. İşte bu yüzden mektup nasıl yazılır öğrenmemiz gereklidir.
Öğrenmek ve unutmamak isteyenler için mektup nasıl yazılır, mektup yazarken nelere dikkat edilir kısaca anlatalım.
1. Mektup yazarken ilk başa kime yazdığınızı, hitap edeceğiniz kişiyi yazmalısınız. Mektubun çeşitli bölümlerinde de hitap ettiğiniz kişiye seslenebilirsiniz.Ayrıca hitab ettiğiniz kişiyi yazdıktan sonra virgül kullanmayı unutmayınız. ÖRN: Sevgili Ayşe,
 
2. Kime yazdığınız bölüm olan hitap bölümünü geçtikten sonra mektubun giriş bölümü başlar. Giriş bölümünde genelde yazdığımız mektubu ne için yazdığınızı belirtiriz. ÖRN: Bu mektubumu seni ne kadar özlediğimi ve seni ne çok sevdiğimi anlaman için yazıyorum.

 

3. Giriş bölümü de bittikten sonra mektupta yazmak istediğiniz her şeyi yani gelişme bölümünü yazarız. Bu bölümde kısacası içimizi dökeriz. yani söylemek istediğiniz her şey. İçinizi dökmek istediğiniz herşey 🙂

 

4. Son olarak ta samimi duygularınızı, selamlarınızı, iletmek istediğiniz son mesajları yazmalısınız. Bu da yaklaşık bir paragraf falan sürer. ÖRN: En samimi duygularla kucaklıyorum. Selamlar.

 

5. Tüm bunlar bittikten sonra sağ alt köşeye adınızı, soyadınızı, ve imzanızı atmanız gerek. ÖRN: Mehmet Yılmaz <imza>

 

Ayrıca “mektup örnekleri” diye arama yaparak ta çeşitli mektup örnekleri bulabilirsiniz.

 

Düzgün bir mektup yazmak istiyorsanız, ya da bir kuruma mektup yazmak istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz. Eskiden mektup daha çok aşıklar ve birbirini sevenler arasında kullanılıyordu. Öyleyse bu kurallar niye diyorsanız benim gibi, unutun bu kuralları 🙂 sevdiğinizi haykırın sadece anlar sevdiğiniz sizi. Siz yeter ki mektup yazın. İsterseniz bir mektubu sevdiğinizin adını haykırarak doldurun. Yeter ki iki satır birşeyler yazın. Her ne kadar imkansız gibi görünse de mektupsuz kalmayın 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. inci diyor ki:

  bu site çok işime yaradı teşekkürler

 2. MehmeT SeFa diyor ki:

  resim olsaydı daha iyi olurdu

 3. mutafa diyor ki:

  mektup nasıl yazılır konusunda iyi bir anlatım olmuş ama bir çok konuya özel mektup örneklerini de ek olarak sunarsanız çok yardımcı olacaksınız. Bu site benimde çok işime yaradı teşekkürler

 4. mehmet arda diyor ki:

  ya burada mektup nasıl yazılır onu anlatmışsınız ama benim asıl istediğimi hazır yazılmış mektup örneklerinden varsa onlarıda eklermisiniz. ama mektup nasıl yazılırı öğrendim. yine de yazmaya uğraşmak istemiyourum. hazır mektup örneklerinden varsa süper olur

 5. buket diyor ki:

  mektup nasıl yazılır diye yazmışsınız ama artık çağımızda hala geçerli bilmiyorum artık herkes yani yeni çağımız telefon ile veya artık bu gibi elektronik aletlerle mesajlaşıyor veya konuşuyorlar ama sizi dinleyip bence mektup nasıl yazılır günümüze yansıtmalıdır diye düşünüyorum insanların geleceğine ve merakı olmalıdır.ben çok beğendim yazabilirmiyim denemem lazım yardımcı olmanız yeterli.

 6. Betül KUZU diyor ki:

  mektup çağımızda hala geçerli tabiki. ben abimle mektuplaşıyorum her ay ben sivastayım abim antalyada böyle bi kadar verdik. mektubun yeri çk farklı hem insan söyleyemediklerini de yazıyor. sonradan geriye baktığında elinde kalıcı hatıralar oluyor. sevinçlerini hüzünlerini anılarını, en önemlisi sevdiklerini saklayabiliyorsun. tekrar tekrar okuyup gülebiliyorsun. yada o kişiye kızdığın da sana yazdıklarını okuyup onu ne kadar çok sevdiğini hatırlıyorsun ve tüm kızgınlığın bi anda uçup gidiyor. bunları başka bir şey ile telafi etmeniz pek mümkün değil bu yüzden mektup hala çok önemli….

 7. mine deniz diyor ki:

  öyle ama biz aşık degiliz biz ögrenciyiz ve bu mektup da ödev olarak yazacagım bişşey cnmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 8. İsminizmine deniz diyor ki:

  ama genede tşkk ederim cnm ama ne yapalım bizde atamıza yazaacagız o yanımızda olmasada biz hep onunlayız

 9. havva akpunar diyor ki:

  bence güzel bir örnek

BİR YORUM YAZ